Narzędzia

Drony na dachy. Nowoczesny sposób kontroli pokrycia

Drony, czyli bezzałogowe, zdalnie sterowane statki powietrzne stają się coraz bardziej popularne i łatwo dostępne. Warto wiedzieć, że nie jest to tylko zabawka lub modny gadżet. Coraz częściej te niewielkie maszyny latające są wykorzystywane w biznesie do różnych celów.

Drony wyposażone w kamery i urządzenia rejestrujące pozwalają monitorować teren, robić zdjęcia z powietrza i kręcić fantastyczne filmy z lotu ptaka. Niewielkie bezzałogowce wykorzystywane są przez wojsko, służby ratownicze i porządkowe, ale także np. przez fotografów na weselach i imprezach masowych. Zdalnie sterowane drony nadają się również do rejestrowania trudno dostępnych miejsc, takich jak np. wysokie kominy czy właśnie dachy.

W okresie wiosennym wielu zarządców nieruchomości i właścicieli budynków postanawia dokonać okresowej kontroli stanu technicznego dachu. W przypadku domów jednorodzinnych takim zadaniem może zająć się sam właściciel. Najczęściej jednak wzywa się ekipę dekarską, która profesjonalnie i bezpiecznie przeprowadzi kontrolę stanu pokrycia dachowego i orynnowania. Firmy dekarskie są także wzywane do przeprowadzenia przeglądu skomplikowanych konstrukcji dachowych na budynkach przemysłowych czy zabytkach oraz na dużych wysokościach.

Właśnie w takich wypadach użycie drona sprawia, że prace przebiegają zdecydowanie szybciej, a zwłaszcza dużo bezpieczniej. Dron wyposażony w urządzenia rejestrujące jest w stanie sfotografować wybrane fragmenty dachu, a także transmitować obraz wideo w czasie rzeczywistym. Przy obecnej technologii zdjęcia i filmy są wykonywane w bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu można zauważyć wszelkie ubytki pokrycia, miejsca zaatakowane korozją, oberwane lub zatkane rynny czy zniszczone obróbki blacharskie wokół kominów.

Należy jednak pamiętać, że sterowanie dronem na otwartej przestrzeni oraz do wykonania dokładnych ujęć wymaga dużej precyzji i doświadczenia. Nie mniej ważne jest odpowiednie świadectwo kwalifikacji UAVO, które powinien posiadać operator drona. Poza tym latanie bezzałogowcem w przestrzeni miejskiej wymaga zgody różnych instytucji: od włodarzy miasta po Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. W związku z tym najłatwiej poprosić o współpracę profesjonalną firmę, która zajmie się tym kompleksowo.

Do dekarza natomiast należałoby instruowanie operatora, by obfotografował newralgiczne miejsca dachu. Niestety, jak na razie w przypadku wykrycia nieszczelności czy uszkodzeń dron nie naprawi dachu i konieczne będzie wybranie się na górę.

Previous post

Zszywacze przydatne nie tylko w biurze

Next post

Fach na dach. Zamontuj okno dachowe i wygraj

No Comment

Leave a reply