DachyPodbitka dachowa

Jak zamontować podbitkę dachową z pcv?

Podbitka dachowa jest nieodłącznym elementem wykończenia dachu. Pełni głównie funkcję ochronną przed zagnieżdżaniem się płatków i owadów, ale jej materiał i kolor dobierany jest także według estetycznych preferencji inwestorów.

Do zabudowy okapu dachu wykorzystywane są podbitki z tworzywa pcv, z drewna lub z blachy stalowej. Poniżej przedstawiamy kilka informacji nt. montażu podbitki pcv.

Sam montaż podbitki z pcv nie jest trudnym zdaniem, ale wymaga przygotowania i dokładności montażu. Na początek należy dokonać dokładnych pomiarów okapu, aby obliczyć ilość potrzebnego materiału. Należy również przewidzieć ewentualne oświetlenie i wyprowadzić na zewnątrz instalacje elektryczną.

Drewno na ruszt podbitki powinno być wysuszone i zaimpregnowane, a wykonany ruszt należy mocować do konstrukcji dachu i wypoziomować go. Należy unikać montażu rusztu bezpośrednio do ścian budynku.

Drewniane łaty, do których montowane będą panele podsufitki, powinny mieć wymiary ok. 25×50 mm i być rozstawione co ok 40 cm. Na tak przygotowanym ruszcie, na całym obwodzie okapu należy zamontować listwy montażowe „J” za pomocą gwoździ nierdzewnych o długości min 20 mm i średnicy łba 8 mm. Gwoździe należy wbijać prostopadle do łaty w środek otworu montażowego pozostawiając ok. 1 mm luzu pomiędzy łbem a otworem listwy.

Następnie należy dociąć panele podbitki na odpowiedni wymiar i układać ją prostopadle do okapu w pozycji poziomej lub skośnej. Należy unikać montażu wzdłuż okapu dachu, gdyż taki montaż jest trudniejszy i łatwo popełnić błędy związane z prawidłową kompensację ruchów termicznych elementów. Panele należy wsuwać do zamocowanych listew „J” i kolejno zaczepiać je zamkiem o zamek poprzedniego elementu.

Co trzeci panel należy wstawić panel perforowany gwarantujący wentylacje okapu. Pomiędzy krawędzią panelu, a ścianką listew montażowych należy pozostawić ok 5 mm luzu w celu umożliwienia dylatacji termicznej.

Przy montowaniu podsufitki PVC nie trzeba posiadać specjalistycznych narzędzi – wystarczą najbardziej podstawowe: młotek, pilnik, piłka ręczna, metr oraz poziomica.

Więcej na temat montażu podbitki dachowej pcv można poczytać na stronie jednego z producentów.

Previous post

Więźba dachowa – tradycyjna lub prefabrykowana

Next post

Montaż ukrytych rynien okiem wykonawcy

No Comment

Leave a reply