DachyPodbitka dachowa

Podbitka dachowa z wentylacją. Co trzeba wiedzieć przed jej założeniem?

Co powinniśmy wiedzieć, przystępując do montażu podbitki dachowej? Jedną z najważniejszych rzeczy jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dzięki niej unikniemy nadmiernego zawilgocenia dachu i będziemy mogli cieszyć się trwałą i solidną konstrukcją na lata.

Głęboki oddech

By zadbać o odpowiednią wentylację dachu, musimy wiedzieć, gdzie należy umieścić otwory, tak by powietrze miało swobodne ujście. Szczelina wentylacyjna powinna znajdować się pomiędzy pokryciem dachu a warstwą jego wstępnego krycia. Na dole, nad obróbką blacharską okapu należy pozostawić otwory umożliwiające przepływ powietrza – i tak samo nad gąsiorami, u góry kalenicy. Funkcją okapu jest oczywiście odprowadzanie wilgoci (w postaci kropel wody) do rynien. Według norm, minimalna wielkość wlotu powietrza powinna wynosić 200 cm³ poprzecznego przekroju wentylacyjnego na 1m.b. okapu oraz 0,2% powierzchni dachu, który ma podlegać wentylacji. Przestrzeń, która znajduje się pod okapem należy zabudować podbitką dachową i umieścić w niej wspomniane otwory wentylacyjne, by zachować ciągłość przepływu powietrza. Wielkość i rozmieszczenie otworów zależy od materiału, z którego wykonana jest podsufitka – przykładowo, w stalowej podbitce muszą one być umieszczone w mniejszej odległości od siebie i być nieco większe niż np. w przypadku podsufitki z drewna.

Podbitka dachowa Galeco

Efektywna wentylacja

Zdecydowanie najłatwiejszy z punktu widzenia wentylacji jest montaż podbitki dachowej z PVC. Producenci zapewniają tutaj dwa rodzaje paneli: pełne i z tzw. perforacjami, czyli właśnie odpowiednimi otworkami, przez które przepływa powietrze. Należy je układać w systemie “co trzy”, czyli dwa pełne panele i jeden z perforacjami, potem znowu dwa pełne itd. Taki sposób montażu zapewni najlepsze efekty w odprowadzaniu wilgoci, dzięki czemu nasz dach będzie dobrze zapezpieczony przed jej szkodliwym działaniem.

A jak wygląda kwestia systemu rynnowego w kontekście wentylacji dachu? Jak podkreślają eksperci z firmy Galeco, mamy tutaj w zasadzie dowolność w wyborze odpowiedniego orynnowania. Możemy zdecydować się na system ze stali, PVC i wielu innych materiałów, roli nie gra też raczej kształt rynny. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy producenci, tacy jak np. właśnie Galeco, od razu wychodzą naprzeciw swoim klientom, przewidując miejsce na montaż podbitki w maskownicy zakrywającej rynny. Możemy umieścić tam dowolny rodzaj podsufitki, zarówno z drewna, jak i PVC czy innych materiałów.

Previous post

Azbest musi zniknąć! Obowiązek wymiany pokrycia dachowego do 2032 roku

Next post

Montaż blachodachówki panelowej w 3 krokach

No Comment

Leave a reply