DachyMateriałyPodbitka dachowa

Podbitki dachowe w nowoczesnej aranżacji

Podbitka stanowi istotny element wykończenia domu. Choć montowana pod koniec robót, spełnia funkcję, którą ciężko przecenić. Jest ona stałym elementem każdego domu, także tego zachowanego w stylu nowoczesnym. Jak dobrać podbitkę do nowoczesnych aranżacji? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Po co podbitka?

Element ten spełnia zasadniczo trzy funkcje. Pierwsza to wykończenie wizualne domu. Dzięki niej dach i dom stają się spójną całością. To dopełnienie jednak ma wymiar nie tylko estetyczny. Drugą funkcją bowiem jest ochrona konstrukcji przed negatywnym oddziaływaniem zjawisk pogodowych. Sprawia, że dach, jak i mur są lepiej chronione przed wiatrem czy wilgocią. To zaś korzystnie przekłada się na trwałość elementów budynku. Szczelna podbitka to też ważne dopełnienie termoizolacji – każda szczelina pozwala ujść energii cieplnej, co wiąże się ze zwiększeniem kosztów ogrzewania.

Ostatecznie podbitka chroni dom przed zagnieżdżeniem się nieproszonych gości. Chodzi tu nie tylko o ptaki, które chętnie moszczą sobie legowiska pod dachem, ale również gryzonie czy owady, jak na przykład osy czy szerszenie. Pomijając oczywiste zagrożenie, płynące z siedliska tych ostatnich, to każdy taki „lokator” może uszkodzić folię dachową.

Podbitki do nowoczesnych domów

Jak stworzyć efektowną podbitkę, by pasowała do współczesnych aranżacji? Można przede wszystkim zagrać kolorami. Ostatnio wyjątkowo modna w wykończeniu elewacji jest biel. Barwa charakteryzująca styl nowoczesny. Kolor dobierać można też spośród barw, które wkomponują się w zewnętrzny wygląd domu. Zdecydowanie ciekawe będą łączenia dwóch kontrastujących kolorów, co doda całości nowoczesnego sznytu.

Z drugiej strony można zrezygnować z tradycyjnego drewna i postawić na elementy z PCV. Mają one swoje zalety nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym. Są odporne na oddziaływanie wilgoci, nie ulegają pleśni czy korozji.

Nowoczesność konwencji

Oprócz samych materiałów liczy się też sposób ułożenia. Pozwoli on uzyskać różne wzory dopełniające nowoczesną stylistykę. Dodatkowo można zastosować elementy takie jak oświetlenie. Wszelkie detale sprawią, że podbitka stanie się efektownym wykończeniem.

Previous post

Trzy największe błędy dekarskie

Next post

Rynny i rury spustowe - jak dobrać ich rozmiar?

No Comment

Leave a reply