Pokrycia dachowe

Blacha płaska na rąbek stojący – elegancja i nowoczesność

Płaska blacha jest uniwersalnym i wytrzymałym materiałem na pokrycie dachowe. Montaż na rąbek stojący zapewnia elegancki i ciekawy wygląd dachu, co sprawdza się w nowoczesnych projektach domów. Żeby przez lata cieszyć się widokiem prostego i estetycznego dachu, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach – to proste pokrycie połaci bywa zdradliwe.

Zacznijmy od tego, że na rynku są do dyspozycji blachy płaskie w postaci zwojów, wyciętych arkuszy o dowolnym kształcie (w zależności od producenta) lub gotowych paneli. Te ostatnie mają mniejsze rozmiary niż arkusze blachy oraz posiadają rąbek stojący na zatrzask, co pozwala na szybszy montaż. Blacha na pokrycie zależy od decyzji inwestora. Może to być stal powlekana (najczęściej spotykana), aluminium, tytan-cynk czy miedź.

Podkład pod blachę płaską

Pierwsze problemy z pokryciem dachu płaską blachą na rąbek stojący zaczynają się od podkładu. Ten rodzaj pokrycia dachowego wymaga pełnego odeskowania i sztywnego poszycia. Podkład powinien składać się z warstwy izolacyjnej i membrany paroprzepuszczalnej. Wymiary dachu warto pobrać, o ile to możliwe, dopiero po założeniu podkładu, by zamówić dokładną ilość materiału na pokrycie. Arkusze blachy mocuje się do odeskowania za pomocą specjalnych żabek, haftek lub pasków mocujących. To ukształtowane kawałki blachy, które są niewidoczne z zewnątrz. Blachy płaskiej na rąbek nie trzeba przewiercać – to duża zaleta ze względu na estetykę dachu oraz trwałość pokrycia (brak dodatkowych otworów, to mniejsze ryzyko przecieków i korozji).

Uchylmy rąbki tajemnicy

Kolejne arkusze blachy lub panele łączy się na tzw. rąbek stojący. Jest to po prostu pionowe zawinięcie dwóch krawędzi blachy. Gotowe panele posiadają rąbki zatrzaskowe – kolejne elementy wystarczy wcisnąć, natomiast zwykły arkusz blachy wymaga felcowania. To zadanie dla dekarza, który powinien mieć fachową wiedzę i odpowiednie narzędzia. Warto pamiętać, że wszystkie rąbki powinny mieć jednakową wysokość, równą ok. 25 mm. W przypadku pokrycia na felc, wymaga to większego skupienia i zależy od umiejętności dekarza. Rąbki pojedyncze, czyli bez dodatkowego zawinięcia wystarczą na spadziste dachy o kącie nachylenia powyżej 25 stopni. Podwójny rąbek jest bardziej szczelny i powinien być stosowany na płaskich dachach. Istnieje jeszcze rąbek płaski lub leżący. To połączenie kawałków blachy na linii równoległej do okapu dachu czy kalenicy. Tutaj trzeba pamiętać, by łączenie wykonać zgodnie z kierunkiem spływu wody tak, by deszczówka nie wlewała się pod pokrycie.

Na koniec warto pamiętać, że blachy płaskiej (czy trapezowej) ze stali powlekanej nie wolno docinać szlifierką kątową. Temperatura, która wytwarza się podczas cięcia usuwa powłoki ochronne, co później skutkuje występowaniem korozji. Do cięcia blachy ze stali powlekanej trzeba używać specjalnych nożyc dekarskich.

Previous post

Przegląd popularnych gwoździarek dekarskich

Next post

3 sposoby na sztywne poszycie dachowe

No Comment

Leave a reply