Pokrycia dachowe

Dach z wióra – ekologia nad naszymi głowami

Wraca moda na dachy z wióra osikowego. To, co parę lat temu kojarzyło się z poprzednią epoką i niskim statusem materialnym, dziś zaczyna być postrzegane jako ekologiczne i trwałe rozwiązanie. Dach z wióra nie tylko przyciąga spojrzenia, ale może być również bardzo trwały.

Natura na dachu

Wyprodukowanie materiału na taki dach nie jest skomplikowane. Pracę rozpoczyna się od obrania ściętego drzewa z kory i przycięcia go na odpowiednią długość. Następnie z jego kawałków strugane są wióry (deseczki długości 35-40 cm, szerokości ok. 10 cm i grubości ok. 5 mm). Dach z drewna może być wykonany zarówno z drzew sosnowych, jak i ze świerku bądź osiki. Kluczem do ich właściwej obróbki jest wystruganie elementów wzdłuż włókien, dzięki czemu nie dochodzi do pękania i kruszenia w czasie montażu.

Zaskakująca trwałość

Drewniane wióra nie są ciężkie – gdy wyschną, ważą ok. 18 kg na metr kwadratowy poszycia. Jeśli decydujemy się na taki rodzaj dachu, musimy pamiętać, że jego kąt nachylenia nie może być niższy niż 25 stopni. Optymalne nachylenie wynosi ok. 30-45 stopni, jednak materiał okazuje się bardzo trwały nawet na bardziej pochyłym podłożu. Jeśli zastosuje się dobry materiał, a do pracy zatrudni doświadczonych dekarzy, dach z wióra może przetrwać nawet 40 lat – i to bez żadnych remontów. To o wiele dłużej niż mogą wytrzymać klasyczne dachy z blachodachówki lub blachy.

Zajęcie dla dekarza

Wióra można nakładać bezpośrednio na powierzchnię odeskowaną lub deskowanie pokryte folią wstępnego krycia, papą lub na założonych na folię lub papę kontr-łatach i łatach. Do montażu należy zastosować gwoździe grubości 1,3-1,5 mm i o długości ponad 4,5 cm. Na metr kwadratowy pokrycia zużywa się ok. 200 gwoździ. Wióry układa się z zachowaniem 2-cm zakładu, a każdy kolejny rząd powinien być przesunięty ku górze (o ok. jedną czwartą długości wióra). Pamiętajmy, żeby wióry mocować naprzemiennie: najpierw w lewo, potem w prawo. Dzięki temu jednym rzędem przykryjemy ¾ poprzedniego, tworząc tzw. warkocz.

Previous post

Tanim kosztem, czyli pozorna oszczędność

Next post

Od wykonania dachu po konserwację. Jak wybrać mistrza dekarskiego

No Comment

Leave a reply