Pokrycia dachowe

Najmądrzejszy z domowych wyborów

Budowa domu, to dla wielu inwestycja życia – planowana, drobiazgowo przeliczana oraz realizowana nierzadko przez miesiące, a czasem i lata. Swój własny, wymarzony dom chcemy mieć na całe dziesięciolecia, właśnie dlatego oczekujemy od niego trwałości i solidności. Podejmując każdą, nawet najmniejszą decyzję w trakcie jego budowy, kierujemy się więc dwoma wytycznymi: na co możemy sobie pozwolić i jak długo będzie nam służyć.

Jeśli przygotowując się do budowy domu musimy liczyć się z kosztami, musimy wybierać mądrze. I jednym z takich mądrych wyborów jest blachodachówka. Znacznie solidniejsza od nietrwałego od gontu bitumicznego, znacznie też tańsza od pokrycia ceramicznego. Dachówka ze stali pokryta jest warstwą ochronną – najczęściej z poliuretanu, dzięki czemu możemy mieć pewność, że służyć będzie przez lata. Co więcej, wielu producentów oferuje także długoletnie gwarancje.

Jedną z ogromnym zalet blachodachówki jest szeroki wachlarz kolorów oraz stylów, które proponują dostępni na polskim rynku producenci. Jak wybrać taki, który najlepiej będzie się prezentować? Najlepiej kierując się prostą zasadą kontrastu – im dach bardziej skomplikowany, tym prostsza powinna być dachówka, kiedy zaś dom zamykać będzie prosta połać, tym bardziej możemy poszaleć z pokryciem, decydując się na przykład na falowanie czy wysoki profil.

Równowaga powinna także przyświecać nam podczas wyboru koloru dachu. Barwa połaci powinna zostać dobrana tak, aby współgrać z elewacją oraz stolarką okienną. Najbezpieczniejszym, a również najpopularniejszym wyborem jest od lat połączenie jasnej, najczęściej beżowej, elewacji z ciemnym dachem – może to być brąz, cegła lub czerń. Coraz chętniej decydujemy się także na nieco mniej klasyczne rozwiązania, jak choćby blachodachówkę w kolorze głębokiego grafitu. Jest to barwa na tyle uniwersalna, iż pasować będzie do większości elewacji – nie tylko kolorystycznie, ale też stylistycznie. Świetnym przykładem takich eksperymentów jest połączenie pomarańczowej czy zielonej bryły z grafitowym dachem – taki dom na pewno zrobi odpowiednie wrażenie!

Budując dom kierować więc powinnyśmy jedną, podstawową zasadą – nie przedobrzyć. Dom powinien nie tylko pięknie wyglądać, ale także chronić i zapewniać bezpieczeństwa. Warto więc już na etapie jego planowania upewnić się, iż nas nie doprowadzi do ruiny. I właśnie dlatego człowiek wymyślił blachodachówki.

 

Previous post

Indywidualne środki bezpieczestwa przy pracy na wysokości

Next post

Siatka na nieszęścia

No Comment

Leave a reply