Baza wiedzyPokrycia dachowe

Płaski dach – powrót trendu w budownictwie

Jeszcze do niedawna modne były strome, niekiedy dosyć skomplikowane i wyszukane konstrukcje. Dziś trendy budowlane wyznaczają proste, płaskie dachy. Dlaczego? Głównie ze względu na oszczędności finansowe, ale to oczywiście nie wszystko. Zapoznaj się z treścią artykułu i przekonaj się, jakie jeszcze korzyści daje ten rodzaj pokrycia budynku!

Płaski dach, czyli jaki?

Przez płaski dach należy rozumieć takie wykończenie domu, które pełni jednocześnie funkcję stropu. Dlatego bywa również nazywane stropodachem. Konstrukcja ta ma minimalny spadek, wynoszący od 2 do 3%, dzięki czemu woda może z łatwością spłynąć do orynnowania. Wyznacznikiem takiego rozwiązania jest również brak poddasza.

Zalety dachów płaskich

Decydując się na prosty dach, wiele zyskujesz. Już w trakcie budowy oszczędzasz na kosztach robocizny oraz materiałach. Nie musisz np. kupować dachówki oraz drewna na więźbę. Jest to jednak dopiero początek korzyści, ponieważ stropodach ma też inne walory:

  • niewielka powierzchnia znacznie redukuje straty cieplne,
  • brak skosów pozwala lepiej zaplanować pomieszczenia na górnym piętrze,
  • wykazuje dużą odporność na podmuchy wiatru,
  • skutecznie odprowadza wodę do rynien,
  • można na nim bezpiecznie ustawić panele fotowoltaiczne.

Do zalet takiego dachu zaliczyć trzeba też jego nowoczesny wygląd oraz to, że bez problemu można się po nim poruszać.

Systemy odwodnienia i hydroizolacji

Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję płaskie dachy wymagają odpowiedniego podejścia do hydroizolacji i odwodnienia. Firma Galeco oferuje w tej dziedzinie gotowe zestawy łączące wpust dachowy, rurę oraz przejście przez attykę. Systemy te są proste w montażu i zapewniają wygodę użytkowania.

Postaw na płaski dach!

Za płaskim dachem przemawia sporo argumentów. Decydując się na takie rozwiązanie, wiele zyskujesz już na etapie prac budowlanych. Korzyści jest jednak znacznie więcej. Wybierz więc odpowiedni system dachu płaskiego, np. od Galeco, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze, a Twój dom będzie świetnie wyglądał.

Previous post

Blachodachówka a blacha trapezowa?

Next post

Jak dbać o rynny ukryte?

No Comment

Leave a reply