DachyPokrycia dachowe

Jak przygotować się do wymiany pokrycia dachu

Nikt jeszcze nie zbudował takiego dachu, który przeżyłby setki lat niewzruszony. Niestety, raz na jakiś czas nawet najlepszy dach musi zostać wyremontowany, a to ile pracy wymaga zależy od tego jak bardzo uszkodzona jest jego konstrukcja lub połać.

Jednym z największych i najdroższych remontów dachu jest ten, związany z wymianą pokrycia. Jest ona niezbędna wtedy, kiedy jego uszkodzenia są poważne – np. zerwania na skutek kataklizmu. Nierzadko jednak inwestorzy decydują się na podobne prace ze względów estetycznych. Stary dach psuje wygląd domu, a może po prostu już się znudził.

Pierwsze, co należy zrobić rozpoczynając wymianę pokrycia to dopasowanie nowego materiału do specyfiki dachu. Pamiętać przy tym trzeba, iż konstrukcja dachu, różna w zależności od projektu, ma charakterystyczną dla siebie nośność. W praktyce oznacza to, że nie każdy dach jest w stanie utrzymać każde pokrycie. Problem mamy z głowy, kiedy konstrukcja dachu tworzona była z myślą o klasycznych dachówkach – są one najcięższą okładziną (1 m² waży może od 40 do 90 kg), można je więc zastąpić każdym innym materiałem. Gorzej, gdy więźba została dostosowana do wagi blachy (2–15 kg/m²) czy na przykład gontów (5–13 kg/m²). Wtedy wybrać należy taki materiał, który wagą zbliżony będzie do oryginalnego poszycia. W innym wypadku spodziewać należy się ugięcia połaci dachowej, a nawet częściowego lub całkowitego zniszczenia konstrukcji.

Nie oznacza to oczywiści, że niemożliwe jest dokonanie pewnych zmian w konstrukcji. Należy je jednak skonsultować ze specjalistą, który dokona ekspertyzy wytrzymałości więźby i wskaże, czy konstrukcję wzmocnić można ewentualnie poprzez dodanie krokwi, zastosowanie dodatkowych podpór pod nimi bądź usztywnienie połaci stalowymi ściągami.

Planując nowe pokrycie, zwrócić uwagę należy jednak nie tylko na nośność konstrukcji, ale także jej kształt. Zwykle, im jest on prostszy, tym więcej potencjalnych możliwości zmian. Do pokrycia zastosować bowiem będzie można tak materiały dostępne w dużych arkuszach (blachy trapezowe czy blachodachówki) jak i drobne elementy takie jak gonty czy tradycyjne dachówki. Przy bardziej skomplikowanym kształcie dachu zdecydowanie lepiej sprawdzają się elementy drobnoformatowe, które łatwiej dopasować do niestandardowej formy dachu.

I w końcu, niezwykle ważną charakterystyką dachu jest także kąt jego nachylanie. To właśnie stromość więźby decyduje o tym, jak bardzo szczelne musi być pokrycie. Ponieważ z dachów o mniejszym kącie nachylenia, woda spływa dość wolno, a śnieg zalega dłużej, konieczne jest użycie najbardziej szczelnych materiałów – wybierając go niezbędne jest dokładne sprawdzanie instrukcji producenta, bowiem ten sam materiał może się różnić. Orientacyjne dane dotyczące kąta nachylenia dla danych materiałów to: 10–90º dla blachy dachowej i gontu bitumicznego, 18–75º dla dachówek oraz 40–60º dla strzechy.

Remontując pokrycie dachowe koniecznie trzeba więc wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów – tylko wtedy elegancki i funkcjonalny dach będzie cieszyć oko przez kolejne lata. I remonty pozostawić kolejnym pokoleniom.

Previous post

Dachy retencyjne, czyli zielona przyszłość miasta

Next post

Co wpływa na wytrzymałość więźby?

No Comment

Leave a reply