Pokrycia dachowe

Szczelny dach? To nie takie proste

Wydaje się, że szczelność dachu to jego podstawowa funkcja, o którą należy zadbać w szczególności. Tymczasem to dosyć skomplikowane zagadnienie, ponieważ nie każde pokrycie dachowe jest w pełni szczelne. Dlatego tak ważny jest podkład, o czym wie każdy dekarz.

Podkład należy dobrać do konstrukcji dachu oraz do materiału, którego użyjemy na pokrycie. Montowanie bardzo szczelnego podkładu z papy nie jest zalecane w każdej sytuacji, choć gwarantuje 100 proc. szczelności. Wyobraźmy sobie, że np. podczas deszczu przechadzamy się w kurtce przeciwdeszczowej, pod którą ubraliśmy pelerynę. Na pewno nie zmokniemy, ale czy będziemy czuć się komfortowo? Podobnie jest z dachem – szczelny podkład to podstawa, jednakże nie warto dublować funkcji pokrycia dachowego.

Na początku konstrukcja więźby dachowej

Wybór podkładu oraz pokrycia dachowego należy uwzględnić od konstrukcji dachu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w budownictwie domów mieszkalnych są dachy spadziste. Ich zaletą jest to, że woda opadowa oraz śnieg szybciej spływają i nie zalegają na powierzchni dachu. Dlatego też szczelność pokrycia i podkładu nie musi być tak restrykcyjna. Wyjątkiem są dachy o skomplikowanych konstrukcjach i dużej ilości koszy. Takie miejsca wymagają lepszej szczelności, gdyż często zalega w nich śnieg. Optymalna konstrukcja więźby to kąt nachylenia ok. 30°-45°. Bardziej spadziste dachy, powyżej 60°, wymagają dodatkowego zabezpieczenia montowania pokrycia dachowego, by materiał nie zsunął się pod wpływem obciążeniu lub ciśnienia wywołanego przez wiatr.

Pokrycie dachowe nie musi być szczelne

W praktyce żadne pokrycie dachowe nie jest w pełni szczelne, czego wcale nie należy traktować jako wadę. Woda może przedostawać się pod pokrycie w miejscach łączenia poszczególnych elementów. W związku z tym, im więcej pojedynczych składników pokrycia, tym mniejsza szczelność. Z tej zależności wynika, że dachówki ceramiczne (a zwłaszcza bezzamkowa karpiówka), które mają najwięcej połączeń to najmniej szczelny materiał na pokrycie. Natomiast duże arkusze blachodachówki i blachy płaskiej zachowują największą ochronę przed wodą deszczową, choć i w tym wypadku może ona przedostawać się w miejscu przytwierdzenia blachy do łat. Nieszczelność pokrycia nie jest wadą, ponieważ spełnia funkcje wentylacji. Po za tym należy pamiętać, że za całkowitą szczelność dachu odpowiada właśnie podkład.

Na końcu dobieramy podkład

Podkład dobiera się do konstrukcji dachu (stopień nachylenia połaci) oraz pokrycia, by zoptymalizować szczelność dachu. W przypadku dachów płaskich, poniżej 12° należy zamontować podkład z papy lub specjalnej folii dachowej. Te materiały wymagają natomiast sztywnego i pełnego odeskowania. Dachy spadziste pokryte dachówką wymagają podkładu z folii dachowej sklejonej na zakładach. Natomiast pod pokrycie z blachodachówki lub arkuszy blachy płaskiej powinna wystarczyć warstwa podkładu z folii wstępnego krycia (FWK). Wszystko zależy jednak od kąta nachylenia połaci, więc odsyłam do punktu pierwszego. Najlepiej w takiej sytuacji kierować się zaleceniami producenta pokrycia dachowego.

Previous post

Przegląd pokryć dachowych (plus cennik)

Next post

Fachowy dekarz tylko z certyfikatem

No Comment

Leave a reply