Poszycie dachowe

Prefabrykowany dach – wygodny i (nie zawsze) tańszy

Więźba dachowa najczęściej powstaje na placu budowy, ale cieśle mogą wykonać konstrukcję w fabryce, a następnie dowieźć wiązary na plac budowy. Budownictwo prefabrykowane w Polsce na razie dopiero raczkuje, choć korzyści są spore.

Prefabrykowana więźba dachowa ma wiele zalet i może być dużą oszczędnością. Koszt takiego rozwiązania jest mniejszy nawet o 10 tys. zł, choć początkowa wycena drużyny ciesielskiej może być niższa. W przypadku wykonania więźby tradycyjnymi metodami zawsze trzeba doliczyć montaż stropu, materiałów, impregnacji drewna itp. drobnych opłat i oczywiście robocizny. Trzeba jednak wiedzieć, czym jest więźba prefabrykowana i kiedy rzeczywiście jest opłacalną inwestycją.

Dach z fabryki

Prefabrykowana więźba dachowa składa się z powtarzalnych wiązarów, które łączy się po przetransportowaniu ich z zakładu produkcyjnego na plac budowy. Wiązary kratownicowe tworzone według projektu domu składają się z podstawy wiązara, która może pełnić funkcję belki stropowej, wiązarów, biegnących skośnie i połączonych jętkami lub słupem z krzyżulcami. Cała konstrukcja wiązarów powstaje maszynowo, a więc wszystkie elementy będą równe i dobrze połączone, co przekłada się na jakość dalszych prac (np. pokrycia dachowego). Wiązary łączy się ze sobą poprzecznymi wiatrownicami lub podłużnymi płatwiami. Prefabrykowana więźba może być skonstruowana specjalnie na poddasze użytkowe lub z zabudowanym poddaszem.

Zalety prefabrykowanej więźby

Prefabrykowana więźba dachowa ma wiele zalet. Należą do nich:

  • Szybkość produkcji i montażu. Na wykonanie konstrukcji czeka się do dwóch tygodni, natomiast sam montaż trwa kilka dni.
  • Równa powierzchnia połaci dachu.
  • Możliwość wykonania dużych rozpiętości dachu, dzięki wiązarom. Nie wymaga podparcia nawet przy rozwarciu do 30 m. Brak ścian nośnych i słupów zwiększa przestrzeń użytkową.

Kiedy warto zamówić gotową więźbę

Takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne w przypadku prostych konstrukcji dwuspadowych. Sporo zaoszczędzimy w przypadku nieskomplikowanej więźby o równej połaci, bez lukarn i wykuszy. Wtedy maszyna numeryczna może wykonać kopie wiązarów bez kalibracji. Jeśli zdecydujemy się na skomplikowanie projektu, to konieczne będzie wezwanie ekipy ciesielskiej, co podniesie ostateczny koszt.

Wycena prefabrykowanej więźby jest stała, to znaczy, że za całą konstrukcję zapłacimy określoną z góry kwotę. W przypadku cieli cena może wzrosnąć podczas pracy. Mniej zapłacimy także za robociznę, ponieważ montaż trwa krócej i jest mniej skomplikowany. Warto pamiętać o ukrytych kosztach. Transport więźby zwykle zapewnia fabryka, ale wywindowanie elementów na dach to już nasz koszt. Sami możemy podnieść konstrukcję o rozpiętości nieprzekraczającej 9 m na parterowy dom. W innym wypadku konieczne będzie zamówienie dźwigu.

Previous post

Termomodernizacja w ramach programu Ryś

Next post

System przeciwoblodzeniowy w rynnach

No Comment

Leave a reply