Systemy rynnowe

Całoroczna konserwacja rynien

Jak dbać o rynny, by służyły jak najdłużej? Prace konserwacyjne należy dobrać w zależności od pory roku. Na co zwracać uwagę, gdy zostaniemy wezwani do przeglądu systemów odprowadzania wody deszczowej?

Zwykle prace konserwacyjne orynnowania powinno się wykonywać dwa razy do roku, czyli przed zimą i zaraz po niej.

Wiosenne porządki

Zima to niebezpieczny czas dla orynnowania, podczas którego powstaje najwięcej uszkodzeń systemów. Dzieje się tak ze względu na temperaturę, która spada poniżej zera i częste różnice temperatur. Woda może zamarzać w rynnie oraz w rurze spustowej, co może doprowadzać do ich pękania. Natomiast śnieg zsuwający się z dachu i zwisający na rynnach prowadzi do osłabienia elementów montażowych i wyginania się haków rynnowych. Dlatego też należy sprawdzić, czy został zachowany odpowiedni spadek poziomu rynnowego w stronę lei spustowych. Gdy budynek ma bardzo spadzisty dach warto zaproponować właścicielom montaż płotków przeciwśniegowych lub łapaczy. Ciekawym rozwiązaniem jest także elektryczne ogrzewanie rynien, które zapobiega zamarzaniu wody opadowej i z topniejącego śniegu.

Przygotowania na zimę

Kolejny przegląd orynnowania powinien odbyć się późną jesienią, gdy z drzew spadnie większość liści. Budynki znajdujące się w pobliżu lasów, sadów etc. są najbardziej narażone na zapychanie się systemów rynnowych odpadami, więc właścicielom mieszkań trzeba przypomnieć o regularnych kontrolach. Zalegające liście, ale także inne odpady oraz gniazda ptaków i owadów mogą na dobre zatkać rynnę lub rurę spustową, co skutkuje przelewaniem się wody opadowej poza orynnowanie. Po usunięciu wszelkich odpadów można zamontować specjalną kratkę oraz sitko o ujścia spustowego.

Za każdym razem należy sprawdzać szczelność orynnowania. Pęknięcia mogą zdarzyć się o każdej porze roku na skutek działania warunków atmosferycznych lub w wyniku uszkodzeń mechanicznych (silny wiatr może ciskać gałęziami drzew). Aby dokonać przeglądu szczelności, można zatkać rurę spustową u wylotu i napełnić system rynnowy wodą. Dziury i pęknięcia należy wypełnić uszczelniaczem (preparaty kauczukowe, bitumiczne oraz silikonowe).

Źródło: Systemy Rynnowe Galeco

Previous post

Montujemy podbitkę dachową

Next post

Przegląd pokryć dachowych (plus cennik)

No Comment

Leave a reply