Systemy rynnowe

Czy rynny można ukryć, aby były niewidoczne?

Czy to możliwe, aby system rynnowy był ukryty lub niewidoczny, ale jednocześnie spełniał swoje funkcje? Eksperci Galeco, wychodząc naprzeciw trendom w nowoczesnym budownictwie, zaprojektowali innowacyjny bezokapowy system rynnowy.

To nowatorskie rozwiązanie pozwala na ukrycie rynien i rur spustowych w bryle budynku, tym samym eliminując konieczność ich montażu na elewacji. System rynien bezokapowych doskonale wpisuje się w nurt nowoczesnego projektowania, które stawia na korelację funkcjonalności, design i energooszczędnych technologii.

We współczesnych koncepcjach architektonicznych prym wiedzie minimalizm, czyli pozostawienie w przestrzeni tylko tego co niezbędne. Styl nowoczesnych, designerskich budynków skłania się ku prostocie i ograniczeniu zewnętrznych elementów na rzecz jak najprostszych, jednolitych brył. Do tej pory architekci chcąc stworzyć minimalistyczny projekt, często napotykali problem w postaci tradycyjnego montażu rynien. System bezokapowy Galeco to przełom w myśleniu o nowoczesnym budownictwie. Pozwala na systemowe wkomponowanie rynien i innych elementów w elewację budynku, co podnosi efekt wizualny całego obiektu.

Innowacyjne rozwiązanie systemowe Galeco polega przede wszystkim na wprowadzeniu go do wnętrza elewacji budynku. Do każdego obiektu z systemem BEZOKAPOWYM wymagana jest dokumentacja projektowa wykonywana przez architekta-projektanta, gdyż poprowadzenie pionu spustowego w ociepleniu budynku wymaga stosownych obliczeń. Rynny o profilu prostokątnym zasłaniane są maskownicą doczołową, która zatrzaskiwana jest w dolne zamki haków doczołowych.

Przykładem realizacji z systemem Galeco BEZOKAPOWY może być inwestycja, która powstała na Dolnym Śląsku. Obok preferencji estetycznych właściciela, wpływ na nie miał także charakter zabudowy sąsiadującej z działką oraz przeznaczenie budynku, łączącego część prywatną i ogólnodostępną. Wszystkie te czynniki wpłynęły na wybór formy i idących z nią w parze rozwiązań funkcjonalnych, do których należy m.in. niestandardowy system rynnowy Galeco BEZOKAPOWY.

Podstawowe założenie estetyczne było takie, by budynek nawiązywał formalnie do otaczającej go zabudowy wiejskiej pochodzącej z czasów przedwojennych. Stąd maksymalnie uproszczona forma, dwuspadowy dach bez okapu, nieotynkowana elewacja z cegły rozbiórkowej. „Nowoczesne stodoły”, po które coraz chętniej sięga współczesna architektura, nawiązują formą do przedwojennych budynków gospodarczych, stanowiąc pomost między tradycją i nowoczesnością. Takie budynki wymagają jednak określonych rozwiązań funkcjonalnych. Dwuspadowy bezokapowy dach efektownie wieńczy całość, jego odwodnienie jest jednak trudniejsze niż w przypadku standardowych konstrukcji z okapem. Architekt Maciej Rempalski z Modern Studio Architektury zdecydował się na innowacyjny system rynnowy: BEZOKAPOWY system Galeco, który powstał z myślą o nowoczesnych, minimalistycznych budynkach.

Dążenie do oszczędności estetycznej zakłada wyeliminowanie wszelkich elementów wystających poza zwartą formę bryły. Opatentowany przez Galeco system BEZOKAPOWY pozwala naturalnie wkomponować rynny w elewację budynku. Montaż rynien i rur spustowych w warstwie ocieplenia jest możliwy dzięki stuprocentowej szczelności systemu. Szybki i łatwy montaż i demontaż maskownicy umożliwia stały dostęp do rynny, co jest istotne dla wszelkich prac konserwacyjnych. Dopasowany pod zabudowę w elewacji prostokątny kształt rury spustowej to podwójna korzyść dla inwestorów – gwarantuje określoną estetykę, ale i zwiększoną wydajność systemu. – Budynek pełniący podwójną funkcję, został niejako podzielony na dwie części. Pomimo niewielkich wymiarów dachu, rozcięcie bryły w jej środkowej części wymusiło wykonanie aż czterech rur spustowych. System BEZOKAPOWY Galeco to jedyne rozwiązanie, które pozwoliło nam zachować  spójność i prostotę formalną bryły – mówi architekt Maciej Rempalski.

Więcej informacji nt. systemu Galeco BEZOKAPOWY na stronie: www.bezokapowy.pl

Previous post

Bezpieczne obuwie dla dekarza

Next post

Obróbka dekarska komina

No Comment

Leave a reply