Systemy rynnowe

Jak dbać o rynny ukryte?

Stale rosnąca popularność tzw. rynien ukrytych nie jest kwestią przypadku. Są schowane w elewacji bądź zakryte różnego rodzaju maskownicami, przez co nie zaburzają wyglądu budynku. Tzw. system bezokapowy jest więc dyskretny i świetnie chroniony przed wpływem czynników atmosferycznych. Pomimo tego warto regularnie kontrolować jego stan. Sprawdź już teraz, jak o niego dbać!

Aby wydłużyć żywotność rynien bezokapowych, zadbaj o ich prawidłowy montaż

Na początek kwestia, która często jest bagatelizowana, a okazuje się niezwykle istotna. Rynny bezokapowe mogą charakteryzować się wyjątkowo długą żywotnością, ale tylko pod warunkiem prawidłowego ich montażu. Z tego powodu koniecznie zapoznaj się z instrukcją dostarczoną przez producenta. Kieruj się jego wskazówkami i wykorzystuj wyłącznie akcesoria montażowe dołączone do zestawu.

Oprócz tego pamiętaj, że system bezokapowy powinien być regularnie poddawany przeglądom. Warto zrobić go jesienią, a wręcz obowiązkowy jest on po zimie. Niskie temperatury, jak i często duże jej wahania dobowe, wystawiają elementy całej instalacji na ogromną próbę wytrzymałościową.

Rynna ukryta – jak wygląda jej konserwacja?

Przeprowadzenie konserwacji schowanej instalacji odprowadzającej deszczówkę z dachu jest stosunkowo proste. Rynna ukryta powinna być przede wszystkim regularnie czyszczona. Najlepiej wypłukać ją silnym strumieniem wody, a poważniejsze zanieczyszczenia usunąć miękką szczotką.

W tracie tego procesu warto zweryfikować poszczególne części pod kątem uszkodzeń. W przypadku systemów wykonanych z PCV typowym problemem są pęknięcia lub nieszczelności. Jeśli uszkodzenie jest poważne, najlepiej dokonać wymiany takiego elementu.

Na instalacjach metalowych mogą pojawiać się ubytki warstwy antykorozyjnej. Warto takie miejsca dobrze oczyścić, a następnie zabezpieczyć.

Dobrej jakości rynny ukryte są bardzo trwałe

Pamiętaj, że o żywotność takiej instalacji możesz zadbać już na etapie jej zamawiania. Kupuj systemy bezokapowe od najlepszych producentów, wykonane z dobrych materiałów. Takie firmy, jak np. Galeco, udzielają aż 10-letniej gwarancji na swoje rynny. To najlepszy dowód ich wysokiej jakości!

Previous post

Płaski dach – powrót trendu w budownictwie

Next post

Blachodachówka – jaki powinna mieć spadek?

No Comment

Leave a reply