Baza wiedzySystemy rynnowe

Jak montować rynny kwadratowe z pvc

Kwadratowe rynny z tworzywa pvc to nowość na rynku w zakresie systemów rynnowych. Dotychczas spotykane były kwadratowe rynny ze stali, które na niektórych etapach montażu były dość trudne do zamontowania z uwagi na unikalne rozwiązania, które zastosował producent.

Poniżej przestawiamy montaż kwadratowych, plastikowych rynien w najważniejszych krokach. Podczas montażu należy przestrzegać kilu fundamentalnych zasad dekarchiach:

  • odpowiednie przycięcie krokwi i ustawienie względem połaci dachu;
  • montaż elementów długich systemu zgodnie z liniami dylatacyjnymi oraz wzięcie pod uwagę; temperatury otoczenia – tworzywo pvc charakteryzuje się wydłużalnością liniową, dlatego należy pozostawić dylatację na tzw. prace systemu;
  • haki rynnowe powinny być rozstawione maksymalnie co 60 cm;
  • odstęp miedzy hakami a odpływem/łącznikiem/narożnikiem powinien wynosić maksymalnie 15 cm;
  • wyznaczenie spadku w kierunku odpływu;
  • rozstawienie obejm maksymalnie co 1,8 m;

Nowy kwadratowy system z tworzywa pvc można zamocować do deski czołowej za pomocą plastikowych haków doczołowych lub na połać dachową za pomocą haków nakrokwiowych. Jeżeli zdecydujemy się na montaż doczołowy, łączniki, odpływy narożniki należy przymocować na stałe do deski czołowej.

Następnie standardowo przykręcamy po 1 haku skrajnym po każdej stronie i za pomocą sznurka wyznaczamy spadek w kierunku odpływu.

Uwaga ważne! Akurat w tym systemie znaczący jest fakt montażu łącznika i narożników na odpowiedniej wysokości, aby po zapięciu rynny jej dno szczelnie dociskało na całej szerokości uszczelkę danego elementu.

 

Lej spustowy można zamontować jako podwieszany do rynny lub jako dylatacyjny (z funkcją łączni­ka). W przypadku montażu odpływu jako podwieszanego należy zaznaczyć na rynnie oś położenia rury spustowej, przyłożyć do rynny odpływ i odrysować na niej wewnętrzny kształt rury. Następnie należy powiększyć otrzymany prostokąt o maksymalnie 0,5-1cm w każdą stronę i wyciąć otwór. Można to zrobić np. wywiercając wkrętarką otwory, a następnie usunąć pozostały odpad plastiku.

W celu ułatwienia montażu na uszczelki odpływu i innych elementów z uszczelkami można nanieść spray poślizgowy.

Uwaga ważne! System posiada dodatkowy element: wkładkę doszczelniającą, który ma za zadanie dociskać uszczelkę w łączniku, narożniku i w zaślepce. Elementy doszczelniające sprzedawane są razem w komplecie z danych elementem.

W kolejnym kroku montujemy spust. Przy dachu z okapem odpływ należy łączyć z rurą spustową za pomocą dwóch kolan i przyciętego na wymaganą długość od­cinka rury. Górne kolano należy łączyć trwale z odpływem za pomcą wkrętu i kleju. Najwyżej położoną obejmę należy zaplanować bezpośrednio pod najwyżej położonym kolanem lub mufą.

Przy montażu pionów na wysokich kondygnacjach, aby umożliwić swobodne wydłużanie się rury, należy zadbać o dylatację 2 cm na mufach i skręcić obejmy na rurze nie ściskając ich zbyt mocno.

Pełna szczegółowa instrukcja montażu rynien kwadratowych dostępna jest również na stronie producenta

Previous post

19 Ogólnopolski Dzień Dekarza

Next post

Więźba dachowa – tradycyjna lub prefabrykowana

No Comment

Leave a reply