Systemy rynnowe

Moda na ekologię, czyli rynny drewniane

Moda na ekologię zaczyna wykraczać poza nawyki żywieniowe i przejmować niemalże wszystkie obszary naszego życia. Nic więc dziwnego, że w wielu projektach budowlanych wraca się do tego co naturalne. Do pokrycia dachowego z drewnianych gontów, wióra czy trzciny doskonale pasują rynny z drewna.

Drewno i impregnacja

W Europie rynny drewniane wykonuje się najczęściej z modrzewia, jodły, świerku i dębu. Do wytworzenia rynien wykorzystuje się jedynie drewno dobrej jakości, z drzew najlepszego gatunku, rosnących na obszarach górskich. Podczas obróbki należy uwzględnić specyficzne właściwości drewna, np. występowanie słojów itp. Po dokonaniu montażu, niektórzy eksperci zalecają impregnację drewna, nie jest to jednak absolutnie konieczne – nawęglony spód rynny stanowi naturalną ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Jeśli wolimy jednak zastosować dodatkowe środki ochrony, wykorzystajmy preparaty do zabezpieczenia elementów małej architektury ogrodowej.

Rodzaje rynien drewnianych

Istnieje kilka rodzajów rynien drewnianych. Znajdują się wśród nich rynny klejone (3 kantówki klejone do siebie tworzą koryto), massive (drewno przecinane jest na pół promieniowo po osi i frezowane wewnątrz i na zewnątrz), massive-manual (wykonywane ręcznie z jednej kłody) oraz rynny w kształcie litery “V” (najprostszy rodzaj konstrukcji, stosowany niegdyś w obiektach gospodarczych – zbijane z dwóch desek). Rynny drewniane dla dachu krytego trzciną montuje się na krokwiach, na metalowych kutych hakach oraz łączy na obce pióro. Jeśli chodzi zaś o inny rodzaj montażu, można zastosować także montaż na kontrłacie, gdzie gonty “wchodzą” w rynnę na ok. 2-3 cm. W takim wypadku nie trzeba wykonywać blaszanego pasa dorynnowego.

Previous post

Jak wybrać odpowiednią dachówkę?

Next post

By deszcz nie kapał pod rynnę, czyli dopasowanie orynnowania

No Comment

Leave a reply