Systemy rynnowe

Niestandardowe materiały na rynny

Każdy inwestor planujący budowę domu i wybierając odpowiednie dla charakteru budynku orynnowanie najczęściej rozpoczyna od sprawdzenia dwóch najpopularniejszych opcji – systemy wykonanego z PVC oraz stali. Obydwa te materiały mają swoje plusy i minusy i w zdecydowanej większości wypadków spośród nich możliwe jest wybranie rozwiązania pasującego do elewacji i stanowiącego spójną z nią całość. Jednak stal i tworzywo sztuczne to nie wszystko co oferuje dziś rynek materiałów budowlanych.

Orynnowanie to ten element budynku, którego łatwo nie zauważyć – to właśnie oznacza, że zostały one dobrze dobrane. Rynny niepasujące do charakteru domu rzucają się w oczy i psują wygląd elewacji. Nie zawsze odpowiednim wyborem są rynny stalowe czy PVC, a to oznacza konieczność poszukiwania innych rozwiązań. Takich choćby jak miedź, aluminium czy drewno.

Rynny miedziane

Rynny wykonane z miedzi to wybór dla osób o grubych portfelach. Mogą być one nawet dziesięć razy droższe od rozwiązań wykonanych z taniego tworzywa sztucznego. Mają jednak coś, w czym biją na głowę wszystkie inne systemy – nieprawdopodobną wytrzymałość. Miedziane rynny, które stosowane były już przed wiekami, nadal spotykać można w starych domach! Są one niezwykle odporne na korozję uszkodzenia mechaniczne oraz temperaturę. I doskonale ozdobią dom z dachem pokrytym tradycyjną dachówką.

Rynny aluminiowe

Ciekawym rozwiązaniem jest także aluminium – bardzo lekki i niezwykle trwały materiał. Wedle szacunków, dobrze wykonane aluminium jest w stanie przetrwać nawet do 100 lat. Choć świetnie wygląda w budynkach nowoczesnych o prostych kształtach i liniach, niestety nie można ich stosować wszędzie. Aluminium z zetknięciu z innymi metalami, przede wszystkim miedzią, może bowiem „zarazić” się korozją kontaktową. Dlatego też aluminium bezpiecznie łączy się jedynie ze stalą nierdzewną.

rynna drewniana

Rynny drewniane

Jednak ani miedź, ani tym bardziej aluminium nie będą najlepszym wyborem w przypadku tradycyjnej architektury – szczególnie zaś domów przykrytych gontem lub wiórem drzewnym. W takim wypadku jedynym odpowiednim wyjściem jest sięgnięcie po rozwiązanie całkowicie nietypowe – wyfrezowaną belkę. W takim wypadku jednak trzeba liczyć się z wysoką ceną produktu, bowiem belki, wykonywane przez nieliczne firmy, dostępne są jedynie na zamówienie.

Previous post

Dlaczego warto na płasko?

Next post

Złota Budowlana Marka Roku znów u Galeco

No Comment

Leave a reply