Rynny stalowe czy PVC?
Choć często bagatelizowany, tak wybór systemu rynnowego jest bardzo ważnym etapem planowania budowy domu. Orynnowanie musi bowiem efektywnie odprowadzać wodę z dachu nawet w czasie intensywnych opadów. Źle dobrane może nieprawidłowo spełniać swoje zadanie, co skutkować będzie np. nawilgacaniem murów czy fundamentów budynku. Oczywiście jest to element, który dodatkowo pełni funkcję ozdobną. W czasie przeglądania rozwiązań często pojawia się wątpliwość – postawić na nowoczesne rynny PCV, stalowe z ocynkiem czy wykonane z tytan-cynku? W tym artykule na to pytanie odpowiadają specjaliści firmy Galeco. Przeczytaj ich odpowiedzi i sprawdź czym się kierować, aby dokonać słusznego wyboru!
Zarówno rynny stalowe, jak i z PCV są równie skuteczne
Warto zacząć od tego, co dla każdego właściciela budynku powinno być najważniejsze – skuteczność odprowadzania deszczówki z dachu. Pod tym kątem zarówno rynna metalowa, a więc stalowa z ocynkiem, jak i PCV sprawdzi się doskonale. Podstawowym warunkiem jest to, aby odpowiednio dobrać orynnowanie do parametrów technicznych budynku. Na czym to polega?
Poszczególne systemy rynnowe wykazują się konkretną wydajnością, a więc maksymalną ilością wody, jaką są w stanie odprowadzać. To ile może jej spływać z pokrycia dachowego, zależy od jego powierzchni. Im jest większa, tym szerszy musi być przekrój rur.
Pod kątem skuteczności działania ważny jest również prawidłowy montaż. Należy trzymać się zarówno zaleceń producenta rynien, jak i ogólnie przyjętych norm budowlanych. Dobrym wyborem z pewnością będą nowoczesne rozwiązania systemowe. W ich przypadku łączenie ze sobą poszczególnych elementów orynnowania jest bowiem bardzo proste. Pomimo tego zawsze warto zlecić to zadanie specjalistom, niezależnie od tego, czy wybierzesz system PCV, stalowy z ocynkiem czy np. metalowy z tytan-cynku.
Rynny z PCV i metalowe – krótka charakterystyka
Aby ułatwić sobie wybór orynnowania, powinieneś znać podstawową charakterystykę dostępnych na rynku rozwiązań. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, biorąc za przykład nowoczesne systemy rynnowe Galeco, w których rynny mogą być:
- z PCV,
- stalowe, zabezpieczone ocynkiem,
- metalowe, gdzie większość materiału stanowi tytan-cynk.
Rynny z PCV
Bardzo popularny dziś materiał PCV to polichlorek winylu, a więc tworzywo sztuczne. Doskonale nadaje się do produkcji rynien z racji swojej odporności na czynniki atmosferyczne i niskiej wagi. Jednak w przypadku systemów rynnowych Galeco, stosowana jest jego ulepszona wersja, wykonana w nowoczesnej technologii koekstruzji. Proces ten znacząco podnosi parametry wytrzymałościowe materiału. Dzięki niemu jest on m.in.:
- dużo solidniejszy,
- odporniejszy na promieniowanie UV, co ogranicza zjawisko płowienia koloru orynnowania wystawionego na działanie promieni słonecznych,
- mniej podatny na nagrzewanie, a więc i rozciąganie.
Rynna z PCV jest przy tym bardzo wytrzymała, czego dowodem jest 15-letnia gwarancja na uszkodzenia mechaniczne.
Orynnowanie stalowe
W przypadku orynnowania stalowego masz do czynienia z profilami blaszanymi. Są cięższe od PCV, ale za to dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście metalowe elementy są podatne na działanie wilgoci, dlatego muszą być odpowiednio chronione przed korozją. W przypadku nowoczesnych systemów Galeco rynna ma ocynk, jak i aż 3 dodatkowe antykorozyjne zabezpieczenia, którymi kolejno są:
- powłoka organiczna,
- podkład,
- warstwa pasywacyjna.
Efektem tego jest aż 35-letnia gwarancyjna na perforację blach, których grubość wynosi aż 0,6 mm.
System rynnowy Galeco Tytan-Cynk
Wartym opisania jest jeszcze jedna rynna metalowa, którą wykorzystuje system Tytan-Cynk. W tym przypadku również masz do czynienia z profilami blaszanymi, choć o zwiększonej grubości – 0,7 mm. Są wyjątkowo odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wynika to z zastosowanego, nowoczesnego materiału. Użyty do produkcji metal w ponad 99% składa się bowiem z cynku. W efekcie jest to niewątpliwie orynnowanie długowieczne, co czyni jego zakup niezwykle opłacalną inwestycją.
Rynny PCV czy metalowe – które wybrać?
Dokonując wyboru konkretnego systemu rynnowego i wahając się pomiędzy rozwiązaniami metalowymi i z PCV, musisz iść na pewien kompromis. Z czego to wynika?
Rynna stalowa z ocynkiem jest bardzo trwała, ale za to wymaga regularnej konserwacji. Z kolei w przypadku tworzywa sztucznego masz do czynienia z sytuacją odwrotną. Żywotność takiego orynnowania będzie krótsza, ale z drugiej strony jest ono w zasadzie bezobsługowe.
Istnieje także alternatywa, czyli wspomniane metalowe profile systemu Tytan–Cynk od Galeco. Łączą one zalety PCV i stali, a przy tym eliminują główne wady obu tych materiałów. Są jednak sporo droższe, ale z drugiej strony pamiętaj, że stawiając na nie, zyskujesz spokój na dziesięciolecia. W efekcie taka inwestycja z pewnością się zwróci.
Ponadprzeciętna żywotność rynien stalowych
Niewątpliwie ponadprzeciętna wytrzymałość to największa zaleta stalowych systemów rynnowych. W przypadku rozwiązań Galeco metalowa rynna jest m.in.:
- zabezpieczona aż 4 warstwami antykorozyjnymi, w tym nowoczesnym ocynkiem,
- niepodatna na obciążenia wynikające z odprowadzania dużej ilości wody w czasie ulewnego deszczu,
- bardzo odporna na różnego rodzaju czynniki mechaniczne.
Ważną zaletą tego orynnowania jest również wyjątkowa prostota jego czyszczenia. Z powyższych powodów poleca się je szczególnie w przypadku budynków położonych na terenach, gdzie często występują wichury i obfite opady. Warto stosować je także na dachach o bardzo dużej powierzchni.
Naturalnie pamiętaj o tym, że stalowe systemy rynnowe muszą regularnie przechodzić przeglądy techniczne. Wszystkie głębokie rysy czy odpryski zewnętrznych powłok należy oczyścić, a następnie zabezpieczyć. Jeśli doszło do przerwania warstwy ocynku, w miejscu takim szybko zacznie pojawiać się korozja.
O rynnach z PCV możesz zapomnieć na lata!
Czas teraz przyjrzeć się nowoczesnym rynnom z PCV, których najważniejszą zaletą jest niewątpliwie bezobsługowość. Jeśli wybierzesz dobrej klasy orynnowanie, najlepiej firmy Galeco, po jego montażu na lata zapomnisz o konserwacji. Oprócz tego są to bardzo lekkie systemy rynnowe, dzięki czemu ich montaż jest wyjątkowo prosty. Warto wspomnieć jeszcze o idealnie gładkiej powierzchni profili. Utrudnia ona osadzanie się zanieczyszczeń, przez co rzadziej trzeba je czyścić.
Z kolei największym mankamentem jest z pewnością tendencja do odkształcania rynien wystawionych na działanie promieni słonecznych. W związku z tym ich montaż na budynku jest niewskazany od strony mocno nasłonecznionej. Należy także unikać wykorzystywania tego orynnowania do odprowadzania wody z bardzo dużych połaci dachowych.
RynnyPCV wręcz idealnie nadają się do mniejszych dachów, zarówno domów, jak i małych, wolnostojących budynków, np. garaży czy tarasów. Choć takie systemy rynnowe wymagają konserwacji, tak warto regularnie kontrolować ich stan pod kątem pęknięć i nieszczelności.
Jak zadbać o system rynnowy?
Powyższe wskazówki z pewnością ułatwią Ci wybór takiego orynnowania, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb oraz warunków technicznych. Dobre, nowoczesne systemy rynnowe będą Ci służyć długi czas, doskonale spełniając swoją funkcję. Jednak pamiętaj, że ich żywotność w dużej mierze będzie zależała od tego, czy odpowiednio się o nie zatroszczysz.
Rynny, zarówno z PCV, jak i stalowe z ocynkiem czy metalowe Tytan–Cynk, są nieustannie wystawione na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zagrażają im nie tylko silne podmuchy wiatru czy intensywne opady atmosferyczne. Ich żywotność może również skracać promieniowanie UV, siarczyste mrozy czy duże, dobowe wahania temperatur. W związku z tym powinieneś zatroszczyć się o dobry stan orynnowania przede wszystkim poprzez:
- jego regularne czyszczenie – najlepiej na wiosnę oraz przed zimą,
- sprawdzanie stanu technicznego pod kątem ewentualnych nieszczelności,
- uzupełnianie ubytków w powłoce antykorozyjnej, jeśli masz rynny stalowe,
- jak najszybszą wymianę uszkodzonych elementów.
Prawidłowy montaż systemu rynnowego również jest ważny
Kiedy już wybierzesz konkretne rynny, zadbaj o ich prawidłowy montaż. Dziś na rynku dostępne są oczywiście nowoczesne systemy rynnowe, które bardzo ułatwiają ten proces. Profile z PCV, stalowe z ocynkiem czy metalowe Tytan-Cynk łączy się bez użycia narzędzi. Jednak instalacja orynnowania obejmuje również wiele innych czynności, w tym:
- odpowiednie rozmieszczenie haków,
- wypoziomowanie rur poziomych, aby zachować wymagany spadek,
- uszczelnienie połączeń,
- przygotowanie odpływu orynnowania z wyprowadzeniem do gruntu, zbiornika na deszczówkę lub kanalizacji.
Oprócz tego musisz mieć świadomość, że montaż systemu rynnowego nierzadko wiąże się z obróbkami dekarskimi. Wymaga to zarówno odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, jak i dostępu do specjalistycznych narzędzi i materiałów.
W efekcie wszystkie te zadania powinieneś zostawić w rękach fachowców. Zamontują rynny zgodnie z obowiązującymi normami, udzielając gwarancji na wykonaną usługę. Dodatkowo zyskasz dostęp do profesjonalnego wsparcia technicznego. Ekipa monterska doradzi Ci, jakie orynnowanie wybrać – PCV, stalowe z ocynkiem czy metalowe Tytan-Cynk. Pod uwagę będą wzięte zarówno Twoje potrzeby, jak i przede wszystkim warunki techniczne, pod których kątem należy dobrać system rynnowy. Dzięki temu instalacja odprowadzająca deszczówkę będzie skuteczna w swoim działaniu i długowieczna!
Jesteś na etapie wyboru systemu rynnowego? Postaw na rozwiązania od dobrego producenta!
Jak widzisz, wybór materiału, z którego wykonane będą rynny, jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Każde orynnowanie, jeśli tylko zostało dobrane pod kątem powierzchni dachu i prawidłowo zamontowane, spełni swoją funkcję. Z powodzeniem możesz więc zainwestować w nowocze snesystemy rynnowe z PCV, stalowe z ocynkiem czy Tytan-Cynk. Najważniejsze jest to, aby były solidne, dlatego stawiaj na produkty znanych producentów, takich jak Galeco. Zyskasz gwarancję, że zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, co przełoży się na ich długowieczność.
No Comment