Systemy rynnowe

Rynny ukryte – jak je montować i jak o nie dbać?

Dostępne na rynku ukryte systemy rynnowe pozwalają na skuteczne odwodnienie dachu bez zaburzania estetyki budynku. Schowane w elewacji lub pod specjalnymi maskownicami są całkowicie niewidoczne z zewnątrz. Tego typu nowoczesne rynny dachowe odznaczają się też dużą trwałością, ale pod warunkiem, że zostały prawidłowo zainstalowane i są konserwowane. Z tego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić ich montaż oraz jak o nie dbać – sprawdź już teraz!

Montaż rynien ukrytych należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta

Pamiętaj, że choć idea ukrytych systemów rynnowych jest zawsze identyczna, tak każdy producent stosuje własne rozwiązania. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby podczas ich instalacji trzymać się jego zaleceń. Dobrym przykładem jest nowoczesna, bezokapowa rynna ukryta Galeco, do którego firma dołącza dokładną instrukcję ze wskazówkami instalacyjnymi.

Prawidłowy montaż rynny dachowej, niezależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana, przyczynia się do wydłużenia jej żywotności. Do tego daje pewność, że system rynnowy będzie działać niezawodnie, skutecznie odwadniając dach nawet w czasie intensywnych opadów. Podczas prac montażowych powinieneś zwracać uwagę na najdrobniejsze elementy, w tym m.in. prawidłowe zamocowanie:

  • pasa podrynnowego i haków,
  • leja spustowego,
  • maskownicy oraz jej łącznika,
  • rur poziomych z zachowaniem odpowiedniego spadku,
  • pionu spustowego.

Do tego przy montażu nowoczesnych rynien ukrytych często konieczne jest wykonanie różnych obróbek dekarskich. Z tego powodu prace te zawsze warto zostawić w rękach dobrych specjalistów. Zyskasz pewność, że zostały zrealizowane prawidłowo, a do tego dostaniesz gwarancję na usługę.

Jak zadbać o nowoczesne rynny ukryte?

Profesjonalnie przeprowadzony montaż ukrytych rynien przyczynia się do wydłużenia ich żywotności. Jednak gdy instalacja jest już na budynku, należy o nią dbać. Absolutną podstawą jest jej regularne czyszczenie, najlepiej 2 razy do roku – na wiosnę i przed zimą. Możesz wykorzystać do tego strumień wody, ale wcześniej odłącz rurę spustową, aby uniknąć gromadzenia się w niej zanieczyszczeń. Większe zabrudzenia wystarczy usunąć miękką szczotką.

Nowoczesna, dachowa rynna ukryta, choć bardzo wytrzymała, tak zawsze może ulec uszkodzeniu. Z tego powodu troska o orynnowanie powinna obejmować także doglądanie jego stanu technicznego. W przypadku rur z tworzywa sztucznego najczęstsze usterki dotyczą ich pęknięć lub różnych nieszczelności. Jeśli z kolei są wykonane ze stali, zwróć uwagę na ewentualne uszkodzenia powłoki antykorozyjnej i ogniska rdzy. Czasem dochodzi także do obluzowania się haków. W każdym z tych przypadków zadbaj o to, aby jak najszybciej naprawić system rynnowy.

Ukryte rynny od dobrych producentów są wyjątkowo trwałe

Pamiętaj, że na trwałość rynien dachowych wpływa jakość ich wykonania. Z tego powodu, kupując nowoczesne, ukryte systemy rynnowe, stawiaj na rozwiązania od dobrych producentów, takich jak Galeco. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane instalacje, niezależnie od tego, z jakiego są materiału, odznaczają się długą żywotnością. Do tego są stosunkowo proste w montażu i przede wszystkim efektywnie odprowadzają deszczówkę z dachu.

Previous post

Rynny stalowe czy PVC?

Next post

This is the most recent story.

No Comment

Leave a reply