Pokrycia dachowe

Blachodachówka: jak wybrać i jak zamontować

Blachodachówka to jeden z najczęściej wybieranych materiałów na pokrycie dachowe, ponieważ w stosunkowo niskiej cenie gwarantuje dużą wytrzymałość, jakość i estetykę. Blachodachówka to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie na każdym rodzaju dachu.

Montaż blachodachówki nie należy do najtrudniejszych, ale jak zawsze trzeba pamiętać o ważnych szczegółach. Z racji tego, że jest to popularny materiał na pokrycie dachu, toteż producenci oferują bardzo szeroki wachlarz rodzajów blachy, warstw ochronnych czy rozwiązań montażowych. Ten artykuł będzie tylko krótkim wstępem na temat blachodachówki, o której można by pisać bardo długo.

Wybieramy blachodachówkę

Blachodachówka to połączenie kształtu i zalet dachówki ceramicznej oraz wytrzymałości i funkcjonalności blachy powlekanej. Na jakość materiału wpływa rdzeń, czyli z jakiej stali został wykonany produkt (najczęściej spotyka się szwedzką stal) oraz czym został pokryty. Rdzeń powinien mieć grubość ok. 0,5 mm i być zabezpieczony warstwą ocynku. Następnie powleka się go warstwą poliestru, poliuretanu lub powłoką PVDF. Odpowiadają one za ochronę blachy i kolor. Można spotkać także blachodachówki z posypką kamienną lub granulatem ceramicznym. Pokrycie jest wówczas trwalsze i przypomina wyglądem tradycyjną dachówkę, ale wiąże się także z większym kosztem. Blachodachówka jest dostępna w postaci jednomodułowych elementów lub większych profili, czyli arkuszy zawierających kilka rzędów blaszanych „dachówek”. Wybierać możemy także jeśli chodzi o wysokość fali.

Blachodachówka nadaje się na pokrycie dachów stromych (wystarczy jednomodułowa) lub o mniejszym kącie nachylenia (tu potrzeba jednak większych arkuszy blachodachówki).

Podstawowe zasady montażu

Jeszcze przed zakupem materiału należy pamiętać, że wymiary rzeczywiste dachu będą mniejsze od metrażu pokrycia. Blachodachówke montuje się na zakład, a więc pokrycie efektywne będzie wyższe, jeśli chodzi o cenę i ilość materiału od pokrycia całkowitego. Mówiąc prościej: całkowite wymiary krycia = arkusz blachy, efektywne wymiary krycia = wymiary z uwzględnieniem zakładu, czyli strat na materiale.

Blachodachówkę kładziemy na kratownicy z drewnianych łat i kontrłat położonej na membranie. W pierwszej kolejności przybijamy kontrłaty w odległości ok. 35 mm powyżej pasa nadrynnowego. Następnie przybijamy deskę pod drugi pas nadrynnowy oraz do mocowania pasa startowego (w przypadku blachodachówki panelowej) w odległości ok. 60 mm powyżej pierwszej obróbki poziomu rynnowego. Montujemy łaty, które powinny znajdować się w odległości 350 mm od siebie. Dalej wykonujemy obróbkę blacharską pasa nadrynnowego. Takie podwójne zabezpieczenie rynny pełni funkcje skutecznego odprowadzania wody oraz bezpiecznej wentylacji pokrycia dachowego. Przed montażem blachodachówki należy jeszcze wykonać obróbkę boczną krawędzi dachu i wiatrownice. Na końcu montuje się panele blachodachówki, które łączy się na zatrzask.

Previous post

Straciłeś dach po nawałnicy? Sprawdź, jak otrzymać odszkodowanie

Next post

Kosz dachowy bez tajemnic

No Comment

Leave a reply