DachyMateriałySystemy rynnowe

Rynny i rury spustowe – jak dobrać ich rozmiar?

Dobór odpowiedniego orynnowania odgrywa dużą rolę. Wszelkie błędy i mankamenty w tym układzie prowadzą nie tylko do nieestetycznych zacieków. Woda spływająca po podbitce i elewacji może również w nie wsiąkać, osłabiać ich strukturę i tworzyć idealne warunki dla grzybów. Dlatego też rynny i rury spustowe powinny być dobrane odpowiednio do wymogów konkretnego domu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać wymiary, w tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć. Podpowiemy, jak dobrać przekrój rur, aby cały system był wydajny. Jesteś ciekaw? Sprawdź to już teraz w naszym artykule!

Od czego zależy wielkość rynien?

To, jakie rynny powinno się dobrać, głównie zależy od trzech czynników:

  • powierzchni efektywnej połaci dachu,
  • jego nachylenia,
  • intensywności opadów atmosferycznych.

Pierwszy czynnik to po prostu powierzchnia, jaka będzie potrzebowała odwodnienia. Oblicza się ją prostym wzorem. Do połowy wysokości dachu dodaje się długość odcinka między narożnikiem a kalenicą (w poziomie) i sumę mnoży się przez długość połaci. Wynik wychodzi w metrach kwadratowych. Graficznie można to przedstawić tak:

(1/2H + W) x L = EPD

Od nachylenia połaci dachu zależy to, jak szybko woda będzie spływać do rynny. Im większy kąt, tym szybciej będzie się ona zapełniać. Kiedy zaś mówimy o ilości opadów, mamy na myśli ich średnią intensywność z naciskiem na górną granicę. Trudno jednak określić to, jak często będą występowały wyjątkowo obfite deszcze. Dlatego najważniejsze jest uśrednienie.

Jak dobrać średnicę rynny do wielkości powierzchni dachu?

Ten czynnik jest zdecydowanie najistotniejszy. To głównie od niego zależy wielkość rynien. Przyjmuje się, że 1 cm2 przekroju powinien odpowiadać 1m2 połaci dachu. Wielkości te więc powinny wyglądać przykładowo:

  • przy połaci o powierzchni 35 m2 – 75 mm,
  • przy połaci o powierzchni 140 m2 – 150 mm,
  • przy połaci o powierzchni 400 m2 – 250 mm.

Co jeszcze wpływa na średnicę rynny?

Obok wymienionych czynników warto też zwrócić uwagę na lokalizację i częstotliwość występowania rur spustowych. Ich wielkość również nie pozostaje obojętna dla przekroju rynien. Im jest on większy, tym większy rozmiar powinny mieć odpływy.

Previous post

Podbitki dachowe w nowoczesnej aranżacji

Next post

Rynny ocynkowane – kiedy kleić, a kiedy lutować?

No Comment

Leave a reply